W SCAW specjalizujemy się w rzetelnej diagnozie i budowaniu kultury bezpieczeństwa (Safety Culture) w organizacjach. Nasze podejście opiera się na zaawansowanych metodach badawczych z zakresu psychologii organizacji, psychologii biznesu, ergonomii i zarządzania bezpieczeństwem. Wykorzystujemy autorskie narzędzia diagnostyczne, w tym Kwestionariusz Kultury Bezpieczeństwa (KKB-50), aby precyzyjnie określić poziom Safety Culture At Work. Nasza ekspertyza pozwala na identyfikację obszarów wymagających interwencji oraz opracowanie spersonalizowanych strategii rozwoju kultury bezpieczeństwa, dostosowanych do specyfiki każdej organizacji.
Na czym polega diagnoza kultury bezpieczeństwa?
W SCAW proces diagnozy kultury bezpieczeństwa rozpoczynamy od dokładnej analizy aktualnej sytuacji w organizacji. Korzystając z Kwestionariusza Kultury Bezpieczeństwa (KKB-50), identyfikujemy aspekty, takie jak partycypacja pracowników, zaangażowanie kierownictwa, oraz zarządzanie ryzykiem wypadku. Nasze podejście opiera się na metodologii badań psychologicznych. Na tej podstawie opracowujemy szczegółowy plan działań mających na celu podniesienie poziomu bezpieczeństwa w miejscu pracy. Nasze badania i diagnoza koncentrują się na najważniejszych elementach Safety Culture, np.:
- postawach pracowników wobec bezpieczeństwa
- zaangażowaniu kierownictwa w kwestie BHP
- ergonomii i warunkach pracy
- efektywności systemów zarządzania ryzykiem
Safety Culture w praktyce
Na podstawie wyników diagnozy, tworzymy wizję kultury bezpieczeństwa, która odpowiada potrzebom wszystkich interesariuszy. Opracowujemy plan rozwoju kultury bezpieczeństwa, który obejmuje zarówno szkolenia z zakresu BHP, jak i strategie motywacyjne. Wdrażanie tego planu pozwala na skuteczne modelowanie i wzmacnianie bezpiecznych zachowań w organizacji, co przekłada się na długotrwałe efekty i utrzymanie pozytywnego klimatu bezpieczeństwa pracy.
Następnie monitorujemy skuteczność wdrożonych programów, analizujemy postawy pracowników wobec bezpieczeństwa oraz badamy poziom zrozumienia i internalizacji norm i wartości dotyczących bezpiecznych zachowań. Nasze rekomendacje obejmują m.in. promocję bezpieczeństwa przez transfer wiedzy, budowanie programów szkoleniowych oraz wspomaganie ścieżek rozwoju i awansu pracowników.