Klimat bezpieczeństwa jest niezbywalnym elementem kultury bezpieczeństwa w firmie lub organizacji. W pojęciu tym mieści się zbiorowe postrzeganie przez pracowników ich środowiska pracy. Odzwierciedla ono, jak pracownicy postrzegają system zarządzania bezpieczeństwem w firmie, w tym obowiązujące polityki, praktyki i procedury. Klimat bezpieczeństwa organizacji wyraża także atmosferę bezpieczeństwa i higieny pracy odczuwaną przez pracowników. Ocena poziomu kultury bezpieczeństwa jest niezbędna, aby dokładnie zrozumieć postawy i percepcje pracowników dotyczące bezpieczeństwa, zidentyfikować obszary wymagające poprawy oraz wdrożyć odpowiednie działania i strategie mające na celu zwiększenie poziomu komfortu pracy w organizacji
Ocena poziomu kultury bezpieczeństwa – cele badania
Ocena poziomu kultury bezpieczeństwa służy poprawie procesów w organizacji, bazując na opiniach i spostrzeżeniach pracowników. Warunkiem skuteczności badania jest objęcie nim wszystkich pracowników organizacji, w tym zarządu, managerów i kadry na niższych szczeblach. Ocena poziomu kultury bezpieczeństwa ukazuje m.in., jak pracownicy postrzegają zarządzanie w firmie w kontekście bezpieczeństwa. Ponadto, przedstawia ich opinie na temat warunków pracy, komunikacji wewnętrznej i stosowania się do BHP. Dzięki odpowiedniej informacji zwrotnej możliwe jest wdrożenie działań naprawczych, zmiana kierunku polityki firmy lub wprowadzenie nowych procedur i szkoleń.
Jak przebiega ocena poziomu klimatu bezpieczeństwa?
Podczas badania pracownicy wypełniają kwestionariusze zawierające wyłącznie pytania zamknięte. W SCAW stosujemy autorskie narzędzie – Kwestionariusz Klimatu Bezpieczeństwa (KKB-50), opracowane przez wykwalifikowanych psychologów pod kierownictwem dr Marty Znajmieckiej. Ocena poziomu klimatu bezpieczeństwa przebiega na podstawie 50 pytań z następujących obszarów:
- Zaangażowanie pracowników w sprawy związane z bezpieczeństwem
- Bezpieczne zachowania
- Aktywność kadry zarządzającej
- Budowanie i wspieranie kultury bezpiecznych zachowań w przedsiębiorstwie
- Zarządzanie ryzykiem w firmie
- Infrastruktura techniczna i ergonomia
- Tempo pracy i poziom zmęczenia
- Proces szkolenia w zakresie BHP
- Atmosfera w środowisku pracy
- Polityka firmy w zakresie BHP
Ankietowani oceniają twierdzenia za pomocą pięciostopniowej skali: zdecydowanie tak, tak, trudno powiedzieć, nie, zdecydowanie nie. Stworzony kwestionariusz odpowiada normom diagnostycznym akceptowanym w naukach społecznych. Ocena poziomu klimatu bezpieczeństwa odbywa się na podstawie wyników kwestionariuszowych, a dane uzyskane z przeprowadzonego badania i diagnozy są poddawane rzetelnej analizie. Na tej podstawie SCAW przygotowuje raport z wynikami oraz opracowuje rekomendacje dotyczące dalszych działań firmy.
Jeśli chcesz sprawdzić jak działa pomiar Klimatu Bezpieczeństwa w oparciu o próbkę Kwestionariusza odnoszącego się przykładowego badania: „Atmosfery w miejscu pracy” kliknij poniższy przycisk Diagnozuj.